Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural na kinie Nawojka w Lipnie rzuca się w oczy – Pola i Charlie

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Mural na ścianie kina "Nawojka" w Lipnie
Mural na ścianie kina "Nawojka" w Lipnie Małgorzata Chojnicka
Ściana szczytowa kina Nawojka w Lipnie została ozdobiona wizerunkami Poli Negri i Charliego Chaplina. Wykonawcą muralu jest artysta plastyk Karolina Łagodzińska-Mańkowska.

Lipnowskie kino „Nawojka” od miesięcy przechodzi kompleksową modernizację. Już od dawna widać, że zyskuje nowy wygląd, co cieszy mieszkańców. Niedawno na ścianie szczytowej pojawił się mural, wykonany przez artystkę Karolinę Łagodzińską-Mańkowską, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Ludziom podoba się taki namacalny dowód, że Pola Negri urodziła się w Lipnie. Każdy, kto będzie przejeżdżał przez miasto w godzinach szczytu, dokładnie się mu przyjrzy.

- Ideą muralu jest uczczenie pamięci Poli Negri w jej rodzinnym mieście – mówi Karolina Łagodzińska-Mańkowska. – Jest obok Charlie Chaplina, aby przejeżdżającym przez miasto, którzy jej nie znają, od razu właściwie się kojarzyła. Efekt wzmacniają klatki filmowe, na których umieszczone są ich podobizny. Po raz pierwszy przyszło mi wykonać mural na budynku kina. Postać Poli Negri była mi znana, ale muszę się przyznać, że nie wiedziałam, że urodziła się w Lipnie. Praca zajęła mi pięć dni.

Ten rok jest rokiem Poli Negri w naszym województwie i szybkimi krokami zbliża się kolejna edycja Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Będzie to już piętnaste spotkanie z filmowymi gwiazdami i prawdziwa uczta dla miłośników dobrego kina. Mural pojawił się więc w wyjątkowo dogodnym momencie. – Mnie się marzy jeszcze ławeczka z Polą, na której można by przysiąść i zrobić sobie z naszą gwiazda pamiątkowe zdjęcie – zdradza mieszkaniec Lipna. – Inne miasta mają takie ławeczki i Lipno nie powinno być od nich gorsze.

Modernizacja kina pozwoli przenieść je wreszcie w XXI wiek. Jego niepowtarzalny klimat zostanie zachowany, ale dzięki nowym projektorom będzie można wyświetlać nowości filmowe. Widzowie zyskają komfort na miarę naszych czasów, bo widownia spełni najwyższe standardy. Powstanie też muzeum kina niemego, gdzie należycie zostaną wyeksponowane wszystkie zgromadzone pamiątki z życia Poli Negri. Miasto otrzyma tu dofinansowanie w wysokości 3 379 470,00 zł. Zakres wykonanych prac jest bardzo szeroki i „Nawojka” odzyska wreszcie pełną funkcjonalność.
Sama historia budynku, w którym się mieści, jest wyjątkowo interesująca. Powstał on jako cerkiew, która była użytkowana do 1912 r. W Lipnie mniejszość prawosławna pojawiła się po upadku powstania styczniowego. W mieście stacjonowały wówczas wojska rosyjskie. Od 1922 roku funkcjonował tam Dom Ludowy. Podczas wojny władze okupacyjne przystosowały budynek na kino. Po jej zakończeniu zaczęło działać w nim kino „Ojczyzna”. Nazwa „Nawojka” funkcjonuje dopiero od lat 70.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto