Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mur w Wiosce, pobudowany w XIX wieku, nie był zabytkiem. Został rozebrany [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Mur w Wiosce został rozebrany
Mur w Wiosce został rozebrany Ewelina Fuminkowska
Groził zawalaniem, przez wiele lat był kością niezgody między gminą a powiatem, w końcu został rozebrany. Gdy muru już nie ma, mieszkańcy z żalem mówią, że szkoda czerwonej cegły i starej bramy do dawnego dworku.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Mur w Wiosce, który ogradzał teren parku i dworku został rozebrany. Właścicielem wpisanym do księgi wieczystej był Skarb Państwa, a jego uporządkowywaniem musiało zająć się starostwo.

Lata świetności miał już za sobą. Lekko pochylony na przejście dla pieszych, stwarzał poważne zagrożenie. Mieszkańcy i gmina Skępe kierowali do starostwa liczne pisma z prośbą o naprawienie się walącego ogrodzenia. Powiat z prośbą o pieniądze zwracał się do konserwatora zabytków i wojewody. Ci też umywali ręce. Remont parkanu mógł pochłonąć nawet 400 tys. złotych.

Teren został ogrodzony i piesi musieli przechodzić drugą stroną jezdni. Istniało zagrożenie, że budowa się przewróci. Mur jednak stał. Dopiero drzewo, które przewrócił się podczas jednej z wichur, uszkodziło jedną cześć. Kolejna wichura sprawiła, że część totalnie runęła.

Czy mur i brama były zabytkowe? Zdaniem mieszkańców, tak. Nad historią i wyglądem bramy pochyliła się także regionalistka Zyta Wegner. W swoich opracowaniach poruszyła temat parkanu, nazywając go ważnym zabytkiem. Powiat przed rozebraniem muru zwrócił się do ministerstwa, by rozwiało wątpliwości. Mur powstał razem z dworem.

- Minister stwierdził, że mur nie jest położony na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Powiat chciał przejąć mur, razem z parkiem, który należy do państwa. Nie otrzymaliśmy na to zgody. Na prośby mieszkańców mur został rozebrany. Teraz widać ogromny nieporządek w parku. Na pewno stawiać niczego nie będziemy – powiedział Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski.

Dwór powstał pod koniec XIX wieku, rozbudowany został w latach 30. XX wieku. Wojna oszczędziła obiekt, ale zniszczył go PGR. W jego miejsce powstał budynek mieszkalny, została tylko oficyna, w której obecnie mieści się gminne przedszkole. Dawny majątek Zielińskich został podzielony. Zabytkową oficynę przejął Urząd Miasta i Gminy Skępe, a ponad 10-hektarowy park nadal należy do Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Teren też chce przejąć Skępe i radni już wyrazili na to zgodę.

Starostwa lipnowski przychylił się do wniosku złożonego przez gminę Lipno i wyraził zgodę na rozbiórkę muru w zamian za pozyskanie gruzu na potrzeby własne gminy. Prace prowadzili pracownicy Urzędu Gminy w Lipnie, wspólnie z pracownikami Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie.

Mieszkańcy zapłakali nad starym murem. - Symbol Wioski, zawsze kojarzył się z małą wsią. Myślałam, że to zabytek. Najbardziej szkoda słupów przy bramie – wspomina mieszkanka Skępego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto