Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Między edukacją a nauką. Potrójny jubileusz profesora dra hab. Mirosława Krajewskiego

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Mirosław Krajewski
Mirosław Krajewski Archiwum
Bogatym dorobkiem może poszczycić się związany szczególnie z Ziemią Dobrzyńską prof. Mirosław Krajewski, który w roku ubiegłym obchodził piękny, potrójny jubileusz.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

Prof. Mirosław Krajewski, postać wielce zasłużona dla Ziemi Dobrzyńskiej, obchodził niedawno jubileusz 55-lecia pracy zawodowej (1965-2020), 50-lecia działalności naukowej (1971-2021) i 20-lecia uzyskania tytułu naukowego profesora (2001-2021). Uroczystość z okazji potrójnego jubileuszu odbyła się w wyjątkowej scenerii - na Zamku Golubskim. Zgromadziła naukowców, współpracowników, działaczy społecznych, a także przyjaciół i rodzinę profesora.

Laudację na cześć jubilata wygłosił prof. Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego i rektor WSPW w Płocku. Przypomniał szczeble edukacji i kształcenia, piastowane stanowiska i funkcje zawodowe i uczelniana, społeczne i państwowe. Podkreślił wkład prof. Mirosława Krajewskiego w tworzenie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku, a później sprawowanie funkcji jej rektora. Przypomniał działalność badawczą jubilata na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Politechnice Warszawskiej (promocja dziesięciu doktorantów, 155 magistrów i 135 licencjatów), w tym recenzenta programów badawczych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wyeksponował również zasługi M. Krajewskiego na niwie pracy samorządowej jako zastępcy prezydenta Włocławka (2002-2004) i radnego sejmiku województwa oraz działalność państwową i polityczną profesora jako posła IV i V kadencji na Sejm RP, a także jego pracę w komisjach sejmowych.

O osiągnięciach i przepastnym dorobku jubilata jako społecznika, historyka i regionalisty opowiedział jego przyjaciel - poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Wspomniał jego aktywność w strukturach ZHP i ZNP oraz Zarządu Rejonowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we Włocławku, któremu prezesował. Wskazał na rolę M. Krajewskiego jako inicjatora licznych przedsięwzięć propagujących w kraju i na świecie miejsca kultu religijnego oraz jako fundatora i pomysłodawcę tablic upamiętniających historię walk Polaków o niepodległość kraju. Podkreślił, że dzięki osobistym fundacjom jubilata udało się odrestaurować istniejące tam zabytkowe witraże, epitafia czy historyczne obrazy. Wspominał o jego owocnych wysiłkach w zakresie powołania Dobrzyńskiego Oddziału Włocławskiego Towarzystwa Naukowego w Rypinie, a w 2007 r. stworzenie Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, któremu - jako honorowy członek - prezesuje do dziś.

Dzięki nieprzeciętnym kompetencjom inspiratorskim i organizatorskim, M. Krajewskiemu udało się zjednać środowisko lokalnych regionalistów dla prowadzenia badań dotyczących Ziemi Dobrzyńskiej. O prężnej działalności towarzystwa pod kierunkiem jubilata świadczy wydanie 14 tomów „Rocznika Dobrzyńskiego”, 9 tomów „Ziemi Dobrzyńskiej. Zeszytów Historycznych Dobrzyńskiego Oddziału WTN”.

Badania nad kulturą Ziemi Dobrzyńskiej, a także Mazowsza Płockiego i Kujaw wschodnich, obok funkcjonowania stosunków społeczno-kulturalnych w regionie i Europie, zawsze były priorytetem naukowych zainteresowań profesora. Wyraz temu dał w ponad 160 publikacjach, kilkuset artykułach naukowych i rozprawach. Wśród szczególnie ważnych dla regionu należą m.in. „Płock w okresie okupacji (1939-1945)”, „Dzieje Płocka 1793-1945” tom drugi, „Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej „czy „Rypin. Szkice z dziejów miasta”, „Kujawy wschodnie i Ziemia Dobrzyńska w latach okupacji hitlerowskiej (1939-1945)”, a także wielu interesujących opracowaniach dotyczących Ziemi Dobrzyńskiej i historii Polski w okresie XIX i XX wieku.

Jego znaczące osiągnięcia naukowe, szeroka społeczna działalność i niezwykła aktywność wzbudzają powszechny podziw i uznanie. Wyrazem tego było przyznanie medali, oznaczeń, tytułów honorowych, nagród, a w 1999 r. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Jubilat przyznał, że cały dorobek zawdzięcza swojej niestrudzonej konsekwencji, stawianiu celów i dążeniu do ich realizacji. Wszystko, co osiągnął, okupione było ciężką długoletnią pracą. Podzielił się refleksją zaczerpniętą z Owidiusza, iż tylko wytrwała praca może zwyciężyć wszystko. Złożył deklarację o kontynuowaniu pracy na rzecz nauki i regionu, ale także spełnianiu swoich marzeń zarówno w dziedzinie badawczej, jak i prywatnej.

Swoim życiem i budzącym uznanie dorobkiem prof. Mirosław Krajewski dowiódł wielkiej miłości do małej ojczyzny w dziele opisywania i dokumentowania jej historii, tradycji i kultury. Co szczególnie warte podkreślenia, ta wyjątkowa postać, nierozerwalnie kojarząca się z Ziemią Dobrzyńską, postrzegana jest nie tylko jako autorytet naukowy, ale też jako człowiek wielkiej otwartości, serdeczności i życzliwości dla innych. Doświadczyła tego również autorka tego tekstu, która pod okiem jubilata zrealizowała ważny etap swojej działalności naukowej. Także więc w wymiarze osobistym przekazuje swemu promotorowi serdeczne gratulacje i życzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto