Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luiza i Kinga zostały młodymi posłankami. Będą reprezentować nasze województwo w Sejmie [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Luiza Grzywińska i Kinga Bieńkowska przygotowały niezwykły projekt poświęcony m.in. rabinowi ze Skępego.
Luiza Grzywińska i Kinga Bieńkowska przygotowały niezwykły projekt poświęcony m.in. rabinowi ze Skępego. Nadesłane
Luiza Grzywińska i Kinga Bieńkowska ze SP w Skępem dostały się do XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ich projekt otrzymał maksymalną ilość punktów i pracować będą również w specjalnej komisji!

Luiza Grzywińska i Kinga Bieńkowska zostały młodymi posłankami, a ich praca została oceniona najlepiej, dlatego też będą pracować w komisji.

Jury nie miało wątpliwości. - Świetnie wykonany projekt. W ciekawy sposób połączyliście temat powstania w getcie warszawskim z lokalną historią. Ogromne brawa za wykorzystanie wielu publikacji, pozyskanie dużej ilości sojuszników i kilka sposób upowszechniania wiedzy - napisali organizatorzy.

Spośród nadesłanych prac z całej Polski. Komisja konkursowa wybrała 460 uczestników, którzy wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Poprzedza je posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Następnie projekt uchwały jest poddawany dyskusji, a potem głosowaniu w trakcie obrad SDiM. Posiedzenie kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu.

Rekrutacja do XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęła się pod koniec lutego. Dwuosobowe zespoły musiały przygotować projekt na podany temat. W 2023 to: Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”.

Luiza i Kinga dzięki rozmowom z lokalną historyczką Jolantą Iwińską i miejscową regionalistką Bożeną Ciesielską wpadły na trop Josefa Lejba Gelerntera, który w Skępem pełnił funkcję rabina.

- Jednym z powodów było to, że jesteśmy mieszkankami tego miasta i z dużym zainteresowaniem pogłębiamy wiedzę historyczną, dotyczącą naszej miejscowości – tłumaczą uczennice klasy ósmej skępskiej podstawówki. Ponadto to postać godna naśladowania. Wspierał swoich rodaków podczas wywózki do warszawskiego getta oraz w nim samym. Włożył również duży wkład w zachowanie pamięci o Żydach, ponieważ wraz z Emanuelem Ringelblumem brał udział w gromadzeniu, jak największej ilości materiałów o historii ludności żydowskiej.

Dzięki dziewczętom pamięć o rabinie Gelernter wróciła do Skępego. Przygotowały stronę internetową, na której będzie można znaleźć informacje o gettcie i samym rabinie, a także o Żydach ze Skępego. Przygotowały także wystawę. O rabinie i Żydach ze Skępego opowiedziały także podczas spotkania z seniorami i pracownikami urzędu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto