MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lipno w latach 20., 30. Dawnych wspomnień czar [zdjęcia]

Maria Oblas
W tym czasie Lipno nie notowało wielkiego rozwoju gospodarczego. Był za to okres rozkwitu życia społecznego i kulturalnego.

Choć w drugiej połowie XIX wieku Lipno przeżywało okres względnego dobrobytu, nie mogło jednak naprawdę się rozwijać. W mieście nie istniała infrastruktura umożliwiająca produkcję na skalę przemysłową, położenie na terenach przygranicznych powodowało, że rozwój transportu był niewystarczający dla rozwinięcia gospodarki.

Gdy w 1918 r. przyszła wolność przystąpiono do organizacji nowej administracji, gospodarki, instytucje społecznych i kulturalnych. Z krótką i dramatyczną przerwą podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. W nocy z 19 na 20 sierpnia Rosjanie zaczęli wycofywać się z Lipna. Niestety, podczas krótkiej okupacji zamordowali Jerzego Starzyńskiego, prezesa Związku Ziemian i komendanta Straży Obywatelskiej.

Miasto tętniło życiem. Eleganckie dorożki, potem automobile, wiozły mieszkańców na koncerty, często do parku, gdzie właśnie posadzono Dąb Wolności, jako symbol uwolnienia spod jarzma zaborcy, na promenadę wzdłuż Mienia, albo do znanej kawiarni Wencla, lub na korty tenisowe.

W mieście działały: Towarzystwo Rolnicze Ziemi Dobrzyńskiej, Towarzystwo Upiększania Miasta, Straż Ogniowa, Katolickie Towarzystwo Dobroczynności. Rozwijało się szkolnictwo dzięki staraniom członków Polskiej Macierzy Szkolnej. Informacji obywatelom dostarczała „Gazeta Lipnowska”, a rozrywki towarzystwo no-dramatyczne „Lira”.

Życie towarzyskie mieszkańców Lipna skupiało się w Parku Miejskim im. Gabriela Narutowicza. Spacerowiczom umilała tam czas orkiestra, a wśród pięknie utrzymanej zieleni przechadzały się pawie. Tutaj też rozgrywano turnieje tenisowe o ogólnopolskiej randze. Emocji sportowych dostarczał lipnowianom założony w 1922 roku Lipnowski Klub Sportowy. Jego założycielem był w 1922 r. nauczyciel miejscowego gimnazjum Jan Horowica. W 1934 r. na peryferiach miasta do użytku oddano stadion.

Miłośnicy lokalnej turystyki mogli skorzystać z kolejki wąskotorowej, która dotarła do Lipna już w 1916 r. Była to linia łącząca Lubicz i Lipno. Krótko przed II wojną światową powstała linia normalnotorowa, łącząca Toruń z Nasielskiem. Stacja Lipno została otwarta w styczniu 1937 r.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto