Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Regionalny o Ziemi Dobrzyńskiej od lat organizuje Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej [Zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W piątek, 14 maja, w Wielgiem odbył się „Konkurs Regionalny o Ziemi Dobrzyńskiej”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej.
W piątek, 14 maja, w Wielgiem odbył się „Konkurs Regionalny o Ziemi Dobrzyńskiej”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Małgorzata Chojnicka
W piątek w Wielgiem odbył się „Konkurs Regionalny o Ziemi Dobrzyńskiej”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Uczestnicy wykazali się naprawdę sporą wiedzą, a pytania do łatwych nie należały.

Zobacz wideo: Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

W miniony piątek, 14 maja, w Zespole Placówek Oświatowych w Wielgiem zmagali się uczestnicy „Konkursu Regionalnego o Ziemi Dobrzyńskiej”, który od lat organizuje Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Pytania konkursowe dotyczyły historii ziemi dobrzyńskiej, przyrody, sytuacji aktualnej, podziałów administracyjnych. Nie były łatwe, a warto podkreślić, że dzieje tej ziemi były wyjątkowo burzliwe. Strzegły jej warowne zamki, a swój ślad w historii zapisali i Krzyżacy, i Bracia Dobrzyńscy. W czasach zaborów tu przebiegała granica między zaborem pruskim i rosyjskim, co odcisnęło swe piętno.

W kategorii szkół średnich był tylko jeden uczestnik, Mateusz Urbański z Czernikowa, ale za to w kategorii szkół podstawowych w konkursowe szranki stanęła spora grupa uczniów. Wykazali się taką wiedzą, że przy wyłonieniu zwycięzców konieczna była dogrywka. Wśród pytań znalazły się też takie, które wprawiały uczestników w konsternację. Ot, chociażby takie: „Dlaczego mieszkańców ziemi dobrzyńskiej nazywano bosymi Antkami?”.

Przewodniczącym komisji był Andrzej Szalkowski, sekretarzem Monika Łuczyńska, a członkiem Paweł Śliwiński.

- Poziom uczestników był naprawdę niezły – mówi przewodniczący Andrzej Szalkowski. – Pierwsza czwórka osiągnęła wyniki powyżej 40 punktów na 50 możliwych, co napawa optymizmem. Najwięcej trudności przysporzyły im pytania, w których trzeba było powiązać postaci dobrzyńskie z datami czy latami ich życia.

Zwyciężyła Anna Jankowska z Wąpielska, która w nagrodę otrzymała elektryczną hulajnogę, drugi był Paweł Tatkowski z Okalewa, trzeci Marcin Czarnecki z Czernikowa, czwarty Kacper Lewandowski z Woli, piąty Adam Malanowski ze Skrwilna, szósta Aleksandra Kopycińska z Kikoła, siódma Nikola Sękowska z Zajeziorza, ósmy Bartosz Głowacki z Ostrowitego, a dziewiąty Mateusz Graczykowski z Dyblina.

Nagrody wręczali im Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie wraz z Haliną Sztypką, przewodniczącą Rady Gminy Wielgie oraz Ryszard Bartoszewski, prezes Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej.

Podstawowym zadaniem Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej jest podejmowanie działań zmierzających do gospodarczego i kulturalnego rozwoju tej ziemi, upowszechnianie idei samorządności lokalnej i wspieranie działań zmierzających do racjonalnego ukształtowania regionalnego. Zrzeszone gminy realizują wspólne przedsięwzięcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto