Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolęda w Lipnie i powiecie lipnowskim nawet po Wielkanocy! Jest decyzja biskupa Meringa

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Kolęda w diecezji włocławskiej odbędzie się w późniejszym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe.
Kolęda w diecezji włocławskiej odbędzie się w późniejszym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe. Archiwum Nasze Miasto
Wierni od dawna zastanawiają się, jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska. Czy księża odwiedzą wiernych w domach, czy w dobie pandemii biskup zrezygnuje z tradycyjnej kolędy? W diecezji włocławskiej kolęda 2020/2021 będzie odbywać się na nowych zasadach.

Zobacz wideo: Dyspensa od mszy świętej w Boże Narodzenie?

Kolęda w parafiach diecezji włocławskiej

Wizyty duszpasterskie w parafiach zaczynają się już po świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego, czyli do Matki Boskiej Gromnicznej. Kolęda to wspólna modlitwa, rozmowa z księdzem, a często wspólny posiłek. Do końca nie wiadomo, jak będzie wyglądała kolęda w 2020/2021 roku.

- Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie – napisał biskup włocławski Wiesław Mering.

Kolęda w parafiach diecezji włocławskiej na pewno odbędzie się w przesuniętym terminie.

- Najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe – tłumaczy biskup Wiesław Mering.

Zgodnie z „Zarządzeniem w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej” forma kolędy ma być dostosowana do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych.

Kolęda 2020/2021

- Może przybrać charakter tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, albo na zaproszenie skierowane przez wiernych. Tam, gdzie duszpasterz zrezygnuje z tradycyjnej formy odwiedzin, wiernych można zaprosić do kościoła na Mszę świętą dla wskazanej grupy (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej) lub na kolędowanie przy żłóbku – czytamy w zarządzeniu biskupa.

W miastach duszpasterze proszeni są o uzgodnienie jednolitej formy kolędy obowiązującej we wszystkich parafiach na terenie miasta.

Decyzję o tym, jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w parafii, podejmuje proboszcz. Musi jednak pod uwagę wziąć wszystkie zalecenia państwowe i stosować się reżimu sanitarnego. Wierni, którzy obawiają się zarażenia wirusem, mogą odmówić włączenia się w tegoroczną kolędę.

- Zabronione jest podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne (ilość zgromadzonych, dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa). Bp Mering prosi księży, by na bieżąco śledzili wydawane przez stronę rządową rekomendację i na tej podstawie realizowali plan kolędowy, mając świadomość, że w zależności od rozwoju sytuacji, w skrajnych przypadkach, może ona zostać zawieszona lub odwołana – informuje Kuria Włocławska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto