Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz w Szkole Podstawowej w Maliszewie. Żwirko i Wigura patronują im od 20 lat [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W Szkole Podstawowej w Maliszewie odbyła się uroczystość z okazji dwudziestolecia nadania jej imienia F. Żwirki i S. Wigury.
W Szkole Podstawowej w Maliszewie odbyła się uroczystość z okazji dwudziestolecia nadania jej imienia F. Żwirki i S. Wigury. Nadesłane
W Szkole Podstawowej w Maliszewie odbyła się uroczystość z okazji dwudziestolecia nadania jej imienia F. Żwirki i S. Wigury. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta lipnowski i wójt gminy Lipno.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Szkoła Podstawowa w Maliszewie w gm. Lipno świętowała dwudziestą rocznicę nadania jej imienia F. Żwirki i S. Wigury. Przybyło wielu znamienitych gości na czele z lokalnymi samorządowcami oraz Marią Mazurkiewicz, kujawsko-pomorskim wicekuratorem oświaty. W tym gronie znaleźli się sołtysi okolicznych wsi i dyrektorzy ościennych placówek. Nie zabrakło przedstawicieli zaprzyjaźnionych ze szkołą: Aeroklubu Włocławskiego, Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkoły, którego słowa napisała emerytowana dyrektor szkoły i pomysłodawczyni nadania imienia szkole Iwona Kornacka. W krótkim programie artystycznym uczniowie przedstawili sylwetki niezwykłych patronów, którzy zobowiązują ich do solidnego przykładania się do nauki.

Z kolei Dorota Kostecka, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej, przybliżyła sylwetkę Jerzego Starzyńskiego, właściciela maliszewskich dóbr, którego zamordowali bolszewicy. Był komendantem straży obywatelskiej na powiat lipnowski podczas wojny polsko-bolszewickiej. Tę funkcję przypłacił życiem.

Jerzy Starzyński nie pochodził z ziemi dobrzyńskiej, urodził się w Warszawie, ale ostatnie siedem lat swojego życia spędził w Maliszewie, gdzie kupił majątek ziemski. - Mógł prowadzić spokojne, sielskie życie ziemianina, ale wybrał działalność społeczną – opowiada Dorota Kostecka. - Bardzo szybko dał się poznać jako społecznik, dobry gospodarz i organizator. Powierzano mu wiele ważnych funkcji. Był też dobrym pracodawcą, bardzo lubianym przez pracowników folwarcznych majątku w Maliszewie. Nie każdy wie, że był kuzynem Stefana Starzyńskiego, ostatniego przedwojennego prezydenta Warszawy, który często odwiedzał go w Maliszewie.

Ten zacny człowiek doczekał się wreszcie tablicy pamiątkowej, którą odsłonięto podczas uroczystości jubileuszowej. Ufundował ją starosta Krzysztof Baranowski, a poświęcił ksiądz Jacek Kopczyński, proboszcz parafii w Brzeźnie.

- Było mi bardzo miło, że to właśnie mnie przypadł zaszczyt zorganizowania uroczystości z okazji dwudziestolecia nadania imienia naszej szkole – mówi Alina Chojnicka, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Maliszewie. - Przy tej okazji upamiętniliśmy również Jerzego Starzyńskiego, właściciela majątku Maliszewo. To postać bardzo ważna dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy znają tę postać ze wspomnień. Zależało mi na tym, aby dzieci i młodzież również poznali naszego maliszewskiego bohatera. Tablica na murach szkoły pozwoli nam zachować go w pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto