Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wielgie. W szkole w Czarnem połączyli naukę z zabawą i dzieci są zafascynowane [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Czarnem podczas robienia mydełek. W ten sposób rozpoczęto innowację pedagogiczną pod hasłem  „Mali badacze w oddziale przedszkolnym”.
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Czarnem podczas robienia mydełek. W ten sposób rozpoczęto innowację pedagogiczną pod hasłem „Mali badacze w oddziale przedszkolnym”. Małgorzata Chojnicka
W Szkole Podstawowej w Czarnem w gm. Wielgie wprowadzono innowację pedagogiczną „Mali badacze w oddziale przedszkolnym”. Polega ona na tym, że najmłodsi przez zabawę poznają proste reakcje chemiczne.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

Dziecko najszybciej uczy się poprzez zabawę, która je zainteresuje. Wtedy skupia uwagę i bez reszty oddaje się konkretnej czynności. Tak było niedawno w Szkole Podstawowej w Czarnem w gm. Wielgie. Przedszkolacy zmierzyli się bowiem z prawdziwym wyzwaniem, gdyż samodzielnie wykonywali mydełka glicerynowe. W ten sposób rozpoczęto innowację pedagogiczną pod hasłem „Mali badacze w oddziale przedszkolnym”. Jej pomysłodawczyniami są Monika Dybicz i Magdalena Fydryszewska.

Wykonanie mydełka nie jest trudne. Wystarczy glicerynę wstawić na chwilę do kuchenki mikrofalowej, by stała się płynna. Następnie przelać do foremek, dodać barwnik i wzbogacić w pachnące dodatki. Mydełko musi przecież nie tylko myć, ale także pielęgnować skórę. Dzieci dodawały więc do swych mydełek suszoną lawendę i wrzos, pyłek pszczeli i skórkę cytrynową. Ozdobiły je jeszcze brokatem, by mydełka ładnie się prezentowały.

Dla najmłodszych to dopiero początek wielkiej przygody z doświadczeniami chemicznymi, z którymi spotykamy się na co dzień, tylko nie patrzymy na nie w ten sposób. Nie uświadamiamy sobie po prostu, że nasza kuchnia jest laboratorium chemicznym.

- W każdy czwartek będziemy zabierać dzieci w fascynującą podróż do świata reakcji chemicznych, by obudzić w nich ciekawość – mówi Monika Dybicz. – Pokusimy się o pokazanie im dość widowiskowych reakcji. Jedną z nich będą węże faraona, które robią wrażenie nawet na uczniach starszych klas. Zbudujemy też wulkan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto