Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tłuchowo. Stulatka Ksawera Elwertowska ze Źródeł otrzymała medal od marszałka

OPRAC.:
Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Ksawera Elwertowska setne urodziny świętowała 18 marca. Mieszkająca w Źródłach nestorka otoczona jest dużą rodziną. Wychowała dwie córki i dwóch synów, jest babcią, prababcią oraz praprababcią dla trzynaściorga wnucząt, trzydziestu dwojga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt.
Ksawera Elwertowska setne urodziny świętowała 18 marca. Mieszkająca w Źródłach nestorka otoczona jest dużą rodziną. Wychowała dwie córki i dwóch synów, jest babcią, prababcią oraz praprababcią dla trzynaściorga wnucząt, trzydziestu dwojga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt. Nadesłane przez rodzinę
Kolejna mieszkanka powiatu lipnowskiego została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat. Do grona stulatek dołączyła pani Ksawera Elwertowska ze Źródeł w gminie Tłuchowo.

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do grona stulatków dołączyła kolejna mieszkanka powiatu lipnowskiego, pani Ksawera Elwertowska, która setne urodziny świętowała 18 marca. Mieszkająca w Źródłach nestorka otoczona jest dużą rodziną. Wychowała dwie córki i dwóch synów, jest babcią, prababcią oraz praprababcią dla trzynaściorga wnucząt, trzydziestu dwojga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt.

Przyszła na świat 18 marca 1921 roku w Źródłach (powiat lipnowski) jako córka Ignacego i Walerii. Na prowadzonym przez rodziców gospodarstwie dorastała z czwórką rodzeństwa, dwiema siostrami i dwoma braćmi. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskim Mysłakowie, a mając 17 lat wyszła za mąż. Jej ojciec wyjechał na kilka lat do pracy w Stanach Zjednoczonych, a ona wraz z mężem zamieszkała w miejscowości Obóz (powiat lipnowski).
Podczas drugiej wojny światowej wywieziono ją na roboty przymusowe do Niemiec. Będąc w ciąży, pracowała w gospodarstwie rolnym w okolicach Magdeburga. Ciężkie warunki doprowadziły do poronienia. Przeniesiono ją do lżejszych zdań i jeszcze w trakcie wojny udało jej się powrócić do kraju.

Po wojnie ponownie zamieszkała w Źródłach i wraz z mężem Piotrem zajęła się prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa. Wspólnie doczekali się czwórki dzieci, dwóch córek i dwóch synów. Podczas, gdy małżonek pracował przy budowie dróg w Lipnie i okolicach, pani Ksawera zajmowała się wychowywaniem dzieci i domem oraz gospodarstwem. W wolnych chwilach szyła ubrania dla rodziny i sąsiadów, które powstawały
według jej własnych projektów.

W latach osiemdziesiątych, po śmierci męża przeszła na emeryturę. Dalej spędzała czas na szyciu i chętnie odwiedzała swoich licznych wnuków, którym opowiadała historie ze swojego życia. To ciekawa świata, rodzinna i spokojna osoba. Od lat mieszka z córką, która się nią opiekuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto