18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny w śląskim. Uczniów pokonały potęgi

Katarzyna Domagała
Grzegorz Mehring
Potrafią czytać ze zrozumieniem teksty w języku polskim i w językach obcych, za to mają problemy z wykonywaniem działań na potęgach i nie umieją dokonać krytycznej analizy wyników chemicznych doświadczeń. Wczoraj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała wyniki kwietniowego egzaminu gimnazjalnego. W województwie śląskim zmagało się z nim blisko 45 tys. uczniów.

- W naszym regionie wyniki są dokładnym odzwierciedleniem średniej ogólnopolskiej - zauważa Roman Dziedzic, dyrektor OKE w Jaworznie. I dodaje, że gimnazjaliści dobrze poradzili sobie z zadaniami nowego typu. - Duży odsetek uczniów opanował jedną z najtrudniejszych umiejętności ujętych w wymaganiach nowej podstawy programowej z matematyki, czyli umiejętność rozumowania i argumentowania - wymienia.

Tegoroczny egzamin przeprowadzony był na nowych zasadach. Uczniowie rozwiązywali odrębne zestawy zadań z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki i pozostałych przedmiotów ścisłych.

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO. MINISTER SZUMILAS: SUKCES!

Zadania z języka polskiego pozwoliły gimnazjalistom zdobyć średnio 65,99 proc. punktu - w kraju było średnio 65 proc. Z historii i wiedzy o społeczeństwie uzyskali 60,92 proc. punktu (61 proc. w kraju). Najwięcej trudności sprawiły im zadania związane z chronologią historyczną.

Podobnie w naszym regionie wypadły testy z matematyki. Gimnazjaliści w Śląskiem zyskali średnio 46,63 proc., zaś średnia krajowa wynosiła 50 proc. Największe trudności sprawiło uczniom rozwiązanie zadania z potęgami. Uczniowie z naszego regionu, podobnie jak w kraju, uzyskali średnio 49,91 proc. punktu za zadania z przedmiotów przyrodniczych. Sporo trudności sprawiły im zadania dotyczące... wzroku. W części biologicznej musieli odpowiedzieć, jaki kolor oczu po rodzicach odziedziczy dziecko, z fizyki poproszono ich o określenie wady wzroku i możliwości jej skorygowania.

64,09 proc. - to średnia punktów możliwych do zdobycia z podstawowego testu z języka angielskiego (63 proc. w kraju).

- Dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych - mówi Dziedzic. - Trudniejsze okazały się zadania, których wykonanie wymagało połączenia szczegółów z różnych części tekstu lub zrozumienia informacji wyrażonej w tekście i w zadaniu innymi słowami, np. poprzez podanie przykładów czy użycie wyrażeń synonimicznych.
Liczba zdobytych punktów będzie brana pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto