Bełchatowianka Aleksandra Gaworska została wicemistrzynią świata w sztafecie

Maciej Wiśniewski
Aleksandra Gaworska, tu ze złotym medalem młodzieżowych mistrzostw Europy obecnie czeka na lot do Polski. W Bełchatowie będzie późnym wieczorem, ale w rodzinnym domu będzie krótko. We wtorek musi wracać do Krakowa, gdzie obecnie trenuje. archiwum
Bełchatowianka Aleksandra Gaworska została wicemistrzynią świata w sztafecie 4x400 m. Polska sztafeta kobiet sięgnęła po srebrny medal w zakończonych w niedzielę halowych mistrzostw globu w Birmingham.

Aleksandra Gaworska, wychowanka Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego sięgnęła po srebrny medal w sztafecie 4x400 m podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham. Bełchatowianka pobiegła w składzie polskiej sztafety już w sobotnim półfinale. Polki awansowały do niedzielnego finału.

W biegu medalowym spisały się rewelacyjnie. Na pierwszej zmianie pobiegła Justyna Święty-Ersetic, która indywidualnie w Birmingham otarła się o medal (była czwarta na 400 m). Od niej pałeczkę przejęła Patrycja Wyciszkiewicz, która przekazała ją Aleksandrze Gaworskiej. Bełchatowianka w Anglii nie biegała indywidualnie, ale znów stanowiła bardzo ważne ogniwo sztafety. Wystartowała za biegnącymi na czołowych miejscach Amerykanką i Jamajką i przez cały dystans dwóch okrążeń hali doganiała rywalki. Przekazała pałeczkę Małgorzacie Hołub-Kowalik, której zadaniem miało być utrzymanie medalowej pozycji. Udało się. Polki pobiegły w rewelacyjnym czasie - 3:26.09, co jest nowym halowym rekordem Polski.

Już po biegu za błąd w strefie zmian zdyskwalifikowana została sztafeta Jamajki. Tym samym Aleksandra Gaworska i jej koleżanki zdobyła srebrny medal. Złoto przypadło sztafecie Stanów Zjednoczonych, a brąz zdobyły Brytyjki.

To kolejny wielki sukces Aleksandry Gaworskiej w sztafecie. Przypomnijmy, że w letnim sezonie 2017 roku zdobyła złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy oraz przede wszystkim brązowy medal mistrzostw świata w Londynie.

Reprezentacja Polski z halowych mistrzostw świata w Birmingham wraca z pięcioma medalami. Złote krążki zdobyli łodzianin Adam Kszczot (800 m) oraz męska sztafeta 4x400m, która do tego poprawiła halowy rekord świata. Srebrne medale wywalczyły dziewczyny ze sztafety 4x400 m oraz Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m, a brązowy medal zdobył Piotr Lisek w skoku o tyczce. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła trzecie miejsce, za USA i Etiopią.