Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel międzychodzkich strażaków: stop pożarom traw!

Jakub Zachciał
Jakub Zachciał
Stop pożarom traw
Stop pożarom traw archiwum NM.pl
13 marca 2020 roku rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW”, która jest kierowana do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.

Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Budowanie wspólnej odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Warto przecież troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas. Kampania jest przedsięwzięciem trzech podmiotów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Straży Pożarnej, a także Lasów Państwowych.

W roku 2019, w ogólnej liczbie odnotowanych pożarów w Polsce, aż 36,4% wszystkich pożarów stanowiło wypalanie traw i nieużytków rolnych (ponad 55 tys. pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha, w wyniku których zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na blisko 41 mln złotych ! Strażacy wyjeżdżali pożarów tego typu co średnio co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli blisko 200 tys. litrów wody, co stanowi pojemność ok. 49 basenów olimpijskich. Statystyka ostatnich kilku lat pokazuje, że następuje z roku na rok wzrost pożarów traw i lasów szczególnie w okresie wiosennym. W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 9 tys. pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych. W wyniku pożarów w lasach zginęło 7 osób, a 31 odniosło obrażenia.

Pamiętajmy, że wypalanie nie użyźnia w żaden sposób gleby – wręcz przeciwnie, wyjaławia ją!

Zakaz wypalania traw, łąk, pastwisk, rowów, szlaków przydrożnych, szlaków kolejowych, szuwarów, trzcinowisk, nieużytków jest zapisany w ustawie o ochronie przyrody. Ustawa o lasach zakazuje wzniecania ognia i korzystania z otwartego płomienia w lasach i w odległości poniżej 100 m od lasów (poza wyznaczonymi przez Nadleśnictwo miejscami). Nie wolno także wypalać pozostałości roślinnych i wierzchniej warstwy gleby.

Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów zastosowanie mają odpowiednie przepisy kodeksu wykroczeń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto