Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja ratunkowa nad Jeziorem Orłowskim w Teodorowie. Służby w akcji [zdjęcia z ćwiczeń]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Na jeziorze przewrócił się kajak, ratownicy musieli pomóc dwóm osobom. To jedna z akcji. Druga wydarzyła się chwilę później. Jedna osoba nie mogła dopłynąć do brzegu. Na miejscu OSP Wielgie, PSP w Lipnie, lipnowskie WOPR, policjanci z Dobrzynia i ratownicy medyczni.  Na szczęście to tylko ćwiczenia
Na jeziorze przewrócił się kajak, ratownicy musieli pomóc dwóm osobom. To jedna z akcji. Druga wydarzyła się chwilę później. Jedna osoba nie mogła dopłynąć do brzegu. Na miejscu OSP Wielgie, PSP w Lipnie, lipnowskie WOPR, policjanci z Dobrzynia i ratownicy medyczni. Na szczęście to tylko ćwiczenia Nadesłane
Na jeziorze przewrócił się kajak, ratownicy musieli pomóc dwóm osobom. To jedna z akcji. Druga wydarzyła się chwilę później. Jedna osoba nie mogła dopłynąć do brzegu. Na miejscu OSP Wielgie, PSP w Lipnie, lipnowskie WOPR, policjanci z Dobrzynia i ratownicy medyczni.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Na szczęście to tylko pokazy, zorganizowane przez służby ratunkowe nad Jeziorem Orłowskim. Wszystko po to, by uzmysłowić plażowiczom, jak niebezpieczna jest woda.
Letnicy mogli obejrzeć pokaz ratowniczych umiejętności przygotowany przez grupę interwencyjną lipnowskich wodniaków. Potem pod okiem służb mieli możliwość samemu wcielić się w rolę ratowników i poćwiczyć prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na przygotowanych fantomach, a także obejrzeć sprzęt, który wykorzystywany jest w akcji.

- 25 lipca to dzień, kiedy po raz pierwszy obchodziliśmy ustanowiony na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ „Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom”. Z tej okazji wspólnie z ratownikami medycznymi, strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie i OSP w Wielgiem oraz funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Lipnie przeprowadziliśmy pokazy ratownictwa wodnego, oraz medycznego na plaży w Teodorowie nad Jeziorem Orłowskim - wyjaśnia Maciej Pawłowski, ratownik medyczny oraz ratownik WOPR.

Niestety, wiele osób nie wie, jak udzielić pierwszej pomocy.

Trwa głosowanie...

Czy potrafisz udzielać pierwszej pomocy?

- To bardzo ważne, aby społeczeństwo miało świadomość tego, iż wcześnie rozpoczęte czynności resuscytacyjne przez świadków zdarzenia pomagają pacjentom w dalszej opiece po resuscytacyjnej, co skutkuje większą przeżywalnością - dodała pielęgniarka Sylwia Rykowska, pracująca w oddziale Intensywnej Terapii Medycznej i Anestezjologii.

Kolejnym ważnym punktem, była współpraca między poszczególnymi służbami i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.
- Współpraca służb to jeden z podstawowych bardzo ważnych elementów podczas prowadzenia działań. Działania prewencyjne, wspólnie prowadzone pokazy, ćwiczenia pozwalają nam doskonalić umiejętności, które mają bezpośredni wpływ na przebieg akcji a przede wszystkim na stan osób poszkodowanych - powiedział Jarosław Wiśniewski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielgie.

- Obowiązek udzielania pierwszej pomocy w naszym kraju reguluje prawo. Art. 162 KK określa konsekwencje wynikające z braku udzielania pierwszej pomocy wobec osoby, która znalazła się w bezpośrednim stanie zagrożenia życia lub zdrowia - poinformował Maciej Seelieb, ratownik medyczny pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto