Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń na Mazowszu. W Starym Podosiu zlikwidowano ognisko choroby. Trwa przeszukiwanie lasów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Na terenie gminy Płoniawy-Bramura, w miejscowości Stary Podoś pojawiło się ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie, w którym utrzymywano łącznie 38 zwierząt. Ognisko zostało zlikwidowane. Obecnie prowadzone są kontrolne przeszukiwania lasów.

Afrykański pomór świń na Mazowszu

- Przez ostatnie tygodnie współpracowaliśmy z Powiatowy Inspektorat Weterynarii, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się tego wirusa. Wirus nie tylko jest w trzodzie chlewnej, ale rozpoczęła się akcja również u myśliwych i leśników - mówi Jakub Dudek, wójt gminy Płoniawy-Bramura.

Prowadzone są kontrolne przeszukiwania lasów. Jak informuje Jakub Dudek, znajdowane są dziki martwe i chore, u których stwierdzono pozytywny wynik AFS.

Mieszkańcy gminy są na bieżąco informowani o sytuacji w regionie. - Ograniczamy transportowanie i przewożenie tuczników. Wszystkie akcje odbywają się we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii - mówi Jakub Dudek, wójt gminy Płoniawy-Bramura.

W gospodarstwie, w którym wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. ASF został stwierdzony w Polsce po raz pierwszy w historii w lutym 2014 r.

Przyczyny ognisk ASF w Polsce:

  1. nielegalny handel chorymi świniami
  2. wprowadzenie do gospodarstwa tkanek (tusz) dzików lub świń zanieczyszczonych wirusem ASF (masarze – właścicielami chlewni),
  3. bezpośredni kontakt między ludźmi i sprzętem z gospodarstw zanieczyszczonych wirusem, a gospodarstwami wolnymi od tej choroby,
  4. zanieczyszczona ASFV słoma,
  5. bezpośredni kontakt świń z dzikami lub ich odchodami.

By nie dopuścić do zarażenia zwierząt ważne jest zachowanie bioasekuracji przy hodowli trzody chlewnej nawet przy najmniejszym stadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto