Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 najczęstszych pytań z dziedziny ortopedii. Sprawdź!

abcZdrowie.pl
by tedeytan (flickr)
Z jakimi problemami Polacy zgłaszają się do lekarza ortopedy? Poznaj najczęstsze pytania użytkowników Internetu!

Możliwość zadania bezpłatnego pytania lekarzowi za pośrednictwem portalu medycznego abcZdrowie.pl sprawiła, że polscy użytkownicy Internetu zyskali prosty i wygodny sposób na uzyskanie rzetelnych informacji na interesujące ich tematy medyczne. O co najczęściej pytają internauci?

Kiedy mogę zacząć biegać po operacji kręgosłupa?

Zabieg chirurgiczny zawsze jest dla pacjenta stresującym wydarzeniem, zwłaszcza gdy operacji poddany jest kręgosłup. Nic więc dziwnego, że osoby, które czeka taka operacja martwią się, czy po zabiegu będą mogły uprawiać sporty i wrócić do ulubionych dyscyplin, na przykład do biegania. Jak wyjaśnia dr n. med. Mariusz Pytlasiński, ortopeda i chirurg z Wrocławia, „odpowiedź na takie pytanie jest bardzo trudna, ponieważ wszystko uzależnione jest od tego, jak się pacjent goi, czy występują powikłania neurologiczne, czy wykonano stabilizację zewnętrzną, a jeżeli tak, to jaką. Dlatego można odpowiedzieć następująco – biegać można wówczas, gdy pozwoli na to lekarz operujący”. Zachowanie ostrożności w kwestii ponownego podjęcia aktywności fizycznej zwiększa bezpieczeństwo ćwiczącego i pozwala na uniknięcie groźnych urazów.

Jak zmniejszyć opuchliznę po skręceniu kostki?

Skręcenie kostkinależy do najczęstszych problemów, z jakimi mają na co dzień styczność lekarze ortopedzi. Powszechność tego urazu sprawia, że wielu użytkowników abcZdrowie.pl chce dowiedzieć się, w jaki sposób zredukować obrzęk towarzyszący skręceniu kostki. „Bezpośrednio po skręceniu najlepiej przyłożyć okład z lodu, następnie można stosować leki typu altacet lub reparil” ‒ tłumaczy lekarz. „Najważniejsze jest określenie stopnia skręcenia, co może ocenić lekarz ortopeda w oparciu o badanie fizykalne i ewentualnie badania obrazowe, na przykład USG, NMR” ‒ dodaje ortopeda.

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?

Kolejnym częstym problemem zdrowotnym, wymagającym konsultacji z lekarzem ortopedą jest ból pleców. Bez względu na to, czy dolegliwości bólowe pojawiają się sporadycznie, czy towarzyszą nam na co dzień, są źródłem dyskomfortu i znacząco obniżają jakość życia. Co możemy zrobić, by złagodzić ból kręgosłupa? Ortopeda Mariusz Pytlasiński nie pozostawia złudzeń na temat domowych sposobów na ból pleców: „Aby zmniejszyć ból kręgosłupa, należy poznać jego przyczynę, bo tylko wówczas możemy podjąć odpowiednie działania”.

O czym może świadczyć ból kolan?
Dlaczego bolą mnie kolana po bieganiu?

Ból kolan to jedna z najczęstszych przypadłości wśród osób aktywnych fizycznie. Szczególnie często doświadczają go zapaleni biegacze. Dlaczego? „Ból kolan po bieganiu może świadczyć o zmianach przeciążeniowych stawów, może być także efektem noszenia nieprawidłowych butów lub posiadania nadwagi” ‒ odpowiada lekarz. „Może także świadczyć o uszkodzeniu wewnątrzstawowym, na przykład uszkodzeniu łąkotki, chrząstki lub więzadeł”.

Siedzący tryb życia ma niekorzystny wpływ na narząd ruchu, ale zbyt intensywny trening i nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia także mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jeśli brak ruchu lub nadmierne obciążenie narządu ruchu dają o sobie znać w postaci bólu kręgosłupa lub dolegliwości bólowych innego typu, warto udać się do lekarza ortopedy i skonsultować z nim niepokojące objawy. Próby dotarcia do źródła problemu można również zacząć od zadania pytania lekarzowi przez Internet.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto