Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2022 rokiem Poli Negri w województwie kujawsko-pomorskim. Aktora z Lipna u stóp miała cały świat

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego w związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin Poli Negri postanowił dla uczczenia tej wybitnej aktorki ogłosić rok 2022 w województwie kujawsko – pomorskim Rokiem Poli Negri. To przecież polska królowa Hollywood! Pola Negri urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 r. jako Apolonia Chałupiec.

Zobacz wideo: Wysokie mandaty dla kierowców na drodze S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego w związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin Poli Negri postanowił dla uczczenia tej wybitnej aktorki ogłosić rok 2022 w województwie kujawsko – pomorskim Rokiem Poli Negri. To przecież polska królowa Hollywood!

Pola Negri urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 r. jako Apolonia Chałupiec. Jej ojciec był półkrwi Cyganem i przywędrował na ziemie polskie ze Słowacji. Nazwisko Chałupiec jest już spolszczoną wersją jego nazwiska, aczkolwiek w metryce figuruje Chałupec. Jednak żyjący krewny Poli Negri, wnuk rodzonego brata jej ojca, Pawła, nosi nazwisko Igor Chalupec. Powrócono zatem do pierwotnego brzmienia.

Wielka kariera Poli rozpoczęła się w Warszawie, gdzie 25 grudnia 1914 r. w kinie „Urania” odbyła się premiera jej pierwszego filmu „Niewolnica zmysłów”. Ogromny talent w połączeniu z niebywałą wprost pracowitością przynosiły sukces za sukcesem. Najpierw podbiła Berlin, by w wieku zaledwie 25 lat stać się królową Hollywood. U szczytu sławy zarabiała milion dolarów rocznie, a kochał się w niej sam „boski” Rudolf Valentino.
W uznaniu jej zasług w zakresie kultury i światowej kinematografii Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego, w związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin Poli Negri, postanowił ogłosić rok 2022 w województwie kujawsko – pomorskim Rokiem Poli Negri.

Pamięć o Poli w jej rodzinnym mieście udało się przywrócić dzięki grupie pasjonatów, którzy założyli Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Za ich sprawą powstała izba pamięci, poświęcona wielkiej aktorce, a od kilkunastu lat odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, który przyciąga miłośników dobrego kina i aktorskie sławy. Co roku „Politkę”, festiwalową statuetkę, otrzymuje dobrze zapowiadająca się aktorka bądź aktor młodego pokolenia.

Pola miała wielki talent i charyzmę. Była wyśmienitą aktorką, tancerką i pieśniarką, uwielbianą przez publiczność na całym świecie. Na ekranie potrafiła być tragiczna, zabawna, wzruszająca, zmysłowa, całkowicie przekonująca w swych rolach, które zawsze traktowała poważnie i solidnie nad nimi pracowała.

- Pamiętam artykuł, w którym Polę Negri z okresu jej nauki w szkole dramatycznej i początków scenicznej kariery wspominali koledzy po fachu – mówi dr Krzysztof Trojanowski, romanista i filmoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, badacz biografii Poli Negri. - Chyba nie darzyli jej wielką sympatią, ale zgodnie przyznawali, że była niesamowicie pracowita i ambitna. Ponadto od początku świetnie rozumiała potęgę reklamy. Jako młodziutka tancerka dała do prasy ogłoszenie, że poszukuje do występu dwóch żywych węży, i że czeka na oferty w swoim mieszkaniu – tu dokładny adres i godziny przyjęć.

Pola do Hollywood przybyła na zaproszenie wytwórni Paramount w 1923 roku. Amerykańskimi filmami podbiła świat, stała się symbolem seksu, ikoną kina lat 20.

- W 1964 roku Pola Negri po raz ostatni pojawiła się na ekranie, w „Księżycowych prządkach” z wytwórni Disneya – podsumowuje dr Krzysztof Trojanowski. - Wcieliła się w rolę ekscentrycznej kolekcjonerki biżuterii.

CIEKAWOSTKA

Pola Negri lansowała nową modę: fryzury z krótkimi włosami „na chłopczycę” i turbany, kozaki, sandały z odkrytymi palcami, malowane paznokcie u nóg. Prasa rozpisywała się o jej romansach z Charliem Chaplinem i Rudolfem Valentino. Rewolucja dźwiękowa w kinie przyczyniła się do załamania jej kariery. Spoczęła obok matki na cmentarzu w Los Angeles.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto