Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba bogini Diany wróciła do Pałacu na Wyspie. Jest bezcenna!

Redakcja
Rzeźba bogini Diany wróciła do Pałacu na Wyspie. Jest bezcenna!
Rzeźba bogini Diany wróciła do Pałacu na Wyspie. Jest bezcenna! materiały prasowe
Rzeźba bogini Diany, która zaginęła w czasie II wojny światowej, wraca do Polski. Odzyskane popiersie trafiło do Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, gdzie będzie jednym z najcenniejszych eksponatów.

Rzeźba bogini Diany wróciła do Pałacu na Wyspie. Jest bezcenna!

Wybitne dzieło udało się odzyskać, dzięki porozumieniu zawartemu między Polskim Rządem a dotychczasowym posiadaczem, który wystawił rzeźbę na sprzedaż w wiedeńskim domu aukcyjnym.

Popiersie antycznej bogini Diany trafiło do Pałacu na Wyspie w piątek, 18 grudnia. Podczas oficjalnej uroczystości przekazał je tam Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Autorem rzeźby, która zaginęła podczas niemieckiej okupacji w 1940 roku, jest Jean-Antoine Houdon. Razem z innymi słynnymi dziełami została przewieziona do Krakowa, w którym mieściła się kwatera Głównego Gubernatora Hansa Franka.

Aż do lipca 2015 roku miejsce przetrzymywania popiersia pozostawało tajemnicą. Rzeźbę udało się zidentyfikować dopiero Ewie Ziembińskiej z Muzeum Narodowego w Warszawie na aukcji w domu aukcyjnym w Wiedniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się więc z prośbą o zwrot popiersia do Polski. Odzyskanie bezcennej bogini Diany było możliwe, dzięki współpracy resortu kultury z Art Recovery Group, londyńską firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu dzieł sztuki, działającą w tej sprawie w formule pro bono. W sfinalizowaniu sprawy pomogli również Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, a także pozostali pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej, m.in. Konsul Generalny Andrzej Kaczorowski.

Popiersie Diany pochodzi z 1777 roku. Przedstawia antyczną boginię łowów i księżyca, która w XVIII wieku uchodziła za symbol nocy. Autorem rzeźby jest Jean-Antoine Houdon, francuski artysta neoklasycystyczny, który stworzył również popiersia innych, czołowych postaci okresu Oświecenia: polityków, filozofów, naukowców i przedstawicieli arystokracji. Francuz uwiecznił m.in. Denisa Diderota, Benjamina Franklina, Jean-Jacques'a Rousseau.

Rzeźba antycznej bogini była jedną z najcenniejszych i najdroższych w zbiorach króla Stanisława Augusta i odnotowanych w inwentarzu Marcello Bacciarellego z 1795 roku. Dzieło było ważną częścią Królewskiej Kolekcji Rzeźby, która razem z Galerią Obrazów i Grafiki była urzeczywistnieniem marzeń władcy Polski o powstaniu nowoczesnego muzeum publicznego.

Czytaj też: Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie. Wieczorny spacer po pięknej rezydencji [ZDJĘCIA]


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]



Źródło: Naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto