Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje film o Poli Negri. W Lipnie gościła ekipa filmowa

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Do Lipna Przyjedzie ekipa telewizyjna, przygotowująca materiał dla Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech.

Lipno ma szczęście do sławnych ludzi, którzy się tu urodzili. Gwiazdą największego formatu jest oczywiście Pola Negri, która świetnie się wpisuje w modę na klimaty retro. Nie słabnie bowiem nostalgia za światem, unicestwionym przez wybuch drugiej wojny światowej. Wówczas kino było magią, a nie kalejdoskopem błyskawicznie zmieniających się obrazów, które mogą przyprawić jedynie o ból głowy.

Na świecie pamięć o Poli jest ciągle żywa, bo powraca przy różnych okazjach. Starsze pokolenie Niemców dobrze ją kojarzy. Nic dziwnego, wszak jej kariera właśnie tam nabrała wielkiego rozpędu, a współpraca z reżyserem Ernstem Lubitschem była przepustką do Hollywood. W przyszłym roku będziemy obchodzić 120. rocznicę urodzin Poli. To duże wyzwanie nie tylko dla Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

W kilka dni temu gościła w Lipnie ekipa telewizyjna, która przygotowuje dokument dla Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. Instytucja ta zajmuje się badaniem polskiego życia w Niemczech na przestrzeni wieków, jego dokumentowaniem i udostępnianiem na portalu internetowym „Porta Polonica”. To także forum, które służy Polakom mieszkającym w Niemczech. Twórcą filmu dokumentalnego o Poli Negri jest Krzysztof Czajka z TVP3 Wrocław, który znalazł się w gronie tegorocznych laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

- Pokazałam im miejsce, gdzie stał dom Poli, bulwar noszący jej imię oraz nasze stare kino - stwierdza Dorota Łań-cucka, założycielka i pierwsza prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. - Duże zainteresowanie wzbudziły pamiątki związane z Polą, które można oglądać w izbie pamięci. Udało się je zgromadzić dzięki staraniom wielu osób. Oryginalne plakaty czy przedwojenne czasopisma zostały wyszperane na aukcjach internetowych.

Pięć lat temu podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej promował nas niemy film z Polą pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”. Z kolei pod koniec czerwca 2013 roku Ambasada RP w Lizbonie wydała pocztówkę, upamiętniającą pobyt Poli Negri w Estoril, podlizbońskiej miejscowości wypoczynkowej. Znalazła się na niej fotografia aktorki, pochodząca z lipnowskich zbiorów, notka biograficzna w pięciu językach oraz reprodukcja wypełnionej przez nią karty hotelowej.

- Dobrze, że się o niej pamięta, bo to nie tylko świetna aktorka, ale przede wszystkim wielka osobowość - podsumowuje Dorota Łańcucka.

Nagroda Poli Negi dla Magdaleny Boczarskiej

Źródło: DD TVN

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto