Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy „Trofia” w Miejscu Projektów Zachęty. Wizja przyszłości ekosystemu oczami Pauliny Mirowskiej

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Już 19 kwietnia w Miejscu Projektów Zachęty obędzie się wernisaż wystawy „Trofia” Pauliny Mirowskiej. Wystawę tworzy imponujący zbiór fotografii, rzeźb i instalacji artystycznych, które przenoszą widzów do czasów prekambryjskich, ery narodzin pierwszej fotosyntezy w oceanach. „Trofia” to wizualna opowieść o początkach życia na Ziemi. Wystawę będzie można odwiedzać od 20 kwietnia do 7 lipca.

Tematyka wystawy

Główną osią pracy jest chlorofil – pigment odpowiedzialny za fotosyntezę. Artystka eksploruje jego światłoczułość oraz proces przekształcania światła słonecznego w energię, która doprowadziła do powstania pierwszej żywej komórki na Ziemi. Wystawa składania do refleksji nad fundamentalnymi pytaniami o życie i ewolucję. Jest także impulsem zwracającym uwagę na problem wymierania gatunków.

Wystawa wzięła się z chęci zrozumienia, czym jest życie, aby móc pojąć i skonfrontować się z tym, czym jest wymieranie. Zaczęłam szukać najstarszych mechanizmów, które zadecydowały o ewolucji życia na Ziemi. Interesował mnie moment, w którym słońce będące destrukcyjną siłą poprzez ewolucję światłoczułości stało się życiodajnym zasobem. Jako fotografkę zajmowała mnie zdolność roślin do fotosyntezy – pochłaniania, przyjmowania i tworzenia z energii słonecznej nowych wartości – przekazuje autorka wystawy, Paulina Mirowska.

Ekspozycja w Miejscu Projektów Zachęty prezentuje nowy obszar badań Pauliny Mirowskiej, będący wizją przyszłości ekosystemów. Nazwa wystawy – Trofia – nawiązuje do zawartości materii w ekosystemie. Dzieła prezentowane na wystawie nie stanowią dosłownych przedstawień biologicznych, fizycznych czy geologicznych procesów, lecz są osobistą interpretacją artystki na temat początków życia na Ziemi.

W pierwszej części galerii będzie można podziwiać prace odnoszące się czasów prekambryjskich. Od procesu od formowania się Ziemi po rozwój pierwszych żywych organizmów i przełomową fotosyntezę. W drugiej części ekspozycji Mirowska zgłębia wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne.

Wystawa „Trofia” Pauliny Mirowskiej. O autorce:

Paulina Mirowska (ur. 1987 w Warszawie) — artystka wizualna i wypalona aktywistka klimatyczna, fotografka. W warszawskiej ASP wraz z Mariuszem Filipowiczem prowadzi II Pracownię Podstaw Fotografii. Uczestniczka Postnatural Independent Program 2023 w Madrycie. Członkini Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia i kolektywu P.H.U. Sitex. Interesują ją oddolne praktyki samoorganizacji i oporu. Funkcjonuje w przestrzeni konceptualnej pomiędzy i poza binarnymi opozycjami stanowiącymi fundament konstrukcji zachodniej cywilizacji („kultura kontra natura”, „sztuka kontra nauka” itp.).

Informacje praktyczne:
Wydarzenie: Wystawa Paulina Mirowska. Trofia
Gdzie: Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3
Otwarcie wystawy: 19 kwietnia o godz. 19:00
Dostępność wystawy: 20 kwietnia - 7 lipca 2024
Wstęp wolny!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto