Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele. Sklepy wydłużają pracę w piątki i soboty, czynne będą do godziny 22

Agnieszka Domka
Karolina Misztal
Handel szykuje się na zmiany przede wszystkim pod kątem, żeby jak najmniej stracić na zakazie. Nowy sposób to wydłużone godziny otwarcia sklepów.

30 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu niedzielnego handlu. Tym samym zakupy jedynie w dwa takie dni w miesiącu stały się faktem. Odczujemy to po raz pierwszy w niedzielę 11 marca - „debiutuje” z zakazem.

Teraz są czynne do godziny 21.00

Pracownicy boją się, co czeka ich w soboty, gdy klienci zaczną szturmować sklepy. Mają czego i nie tylko muszą spodziewać się tłumu lecz również, że będą pracować dłużej - w piątki i soboty. Takie nieoficjalne informacje nadchodzą z Biedronki i Lidla.

Zakaz handlu. 30 stycznia prezydent podpisuje ustawę i 11 marca po raz pierwszy nie zrobimy zakupów w niedzielę

Obecnie większość sklepów Biedronka jest czynna w dni powszednie i soboty od godz. 7.00 do godz. 21.00, natomiast w niedziele od godz. 9.00 do 20.00.

Jak zmieni się grafik od marca?

- Jesteśmy na etapie analiz dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów - odpowiada dyplomatycznie Jeronimo Martins, właściciel Biedronki. - Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie, ale podkreślamy, że ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem i tak, aby zaspokoić oczekiwania zakupowe naszych klientów.

Również Lidl w tygodniu jest otwarty w godz. 7.00 - 21.00, w soboty od 7.00 do 21.00, a w niedziele od 8.00 do 19.00.

Lidl potwierdza, że w piątki i soboty będzie pracował dłużej, czyli w piątki i soboty do godziny 22.00.

- Jak pokazują liczne badania opinii publicznej ustawa już teraz, przed wejściem w życie budzi coraz większy opór wśród społeczeństwa - twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych.

„To jest złe dla pracodawców i pracowników”

- Jest złym rozwiązaniem ze względu na liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne tej ustawy. Jako stowarzyszenie w trakcie prac nad ustawą wielokrotnie wskazywaliśmy zawarte w niej błędy i wnioskowaliśmy o jej odrzucenie przez parlament, a następnie przez prezydenta - komentuje Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

Zamiast w niedziele, będziemy szturmować sklepy w soboty

W tym roku sklepy zostaną zamknięte: 11 i 18 marca; 1, 8, 15 i 22 kwietnia; 13 i 20 maja; 10 i 17 czerwca; 8, 15 i 22 lipca; 12 i 19 sierpnia; 9, 16 i 23 września; 14 i 21 października; 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

Będą mogły być otwarte w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą tę wielkanocną oraz ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto