Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość odsłonięcia pomnika Stefana i Juliana Gościckich w Grochowalsku

red/nadesłane
W niedzielę 11 września 2016 r. w Grochowalsku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego dawnych jego mieszkańców Stefana i Juliana Gościckich. Podczas uroczystości złożono również hołd wszystkim znanym i nieznanym z nazwiska mieszkańcom Grochowalska i okolicznych miejscowości, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:30 mszą świętą, koncelebrowaną przez trzech księży, której przewodniczył ks. Paweł Żarkowski, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grochowalsku.

Po mszy wszyscy obecni zgromadzili się przed kościołem, żeby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika – okazałego pięciotonowego głazu z tablicą pamiątkową, upamiętniającego Stefana Gościckiego i Juliana Gościckiego, dawnych właścicieli majątków w Tulibowie, Glewie i Grochowalsku, rolników i patriotów. Biogramy tych postaci można przeczytac w Wikipedii.

W uroczystości wzięli udział potomkowie Rodziny Gościckich, czyli Rodziny Zgliczynskich i Szemplinskich. Lokalną społeczność reprezentował Pan Andrzej Jankowski oraz Pan Józef Pilarski prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Grochowalsku. Uroczystość swoją obecnością uświetnił poczet sztandarowy OSP w Grochowalsku, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie, poczet sztandarowy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krojczynie oraz Asysta Honorowa Wojska Polskiego.

Po krótkim wprowadzeniu wygłoszonym przez narratora uroczystości dr Wojciecha Stefana Zgliczyńskiego, odśpiewano Hymn Polski. Po hymnie głos zabrał gospodarz uroczystości ks. proboszcz Paweł Żarkowski, który powitał zgromadzonych gości.

W następnej kolejności przemawiali dr Wojciech Stefan Zgliczyński, który mówił o dziedzictwie Stefana i Juliana Gościckich, a także o znaczeniu pamięci o przodkach. Po nim głos zabrał prof. Stefan Zgliczyński, który przedstawił zgromadzonym historię swoich przodków oraz ich dokonania dla lokalnej społeczności. Na koniec głos zabrał Pan Andrzej Jankowski, gospodarz z Grochowalska, a zarazem pasjonat historii okolicznych ziem. Pan Jankowski wygłosił wzruszające przemówienie na temat symboliki odsłonięcia pomnika. Pan Andrzej Jankowski powiedział: „Ten pomnik to symbol. Symbol naszej pamięci o skomplikowanej, czasem pięknej, a czasem tragicznej historii Naszej lipnowskiej ziemi i pamięci o jej mieszkańcach. Na obecnym tu pomniku wyryto kilkanaście słów. Te słowa są wstępem do wielkiej księgi historii Naszego Grochowalska. Księgi w której znajdują się setki opowieści o ludziach, opowieści o ich troskach i radościach. Opowieści o wydarzeniach doniosłych i wydarzeniach Naszej cichej codzienności. „Duch nie zgaśnie przez skonanie”, to słowa wyryte na grobie rodziny Gościckich na cmentarzu w Grochowalsku. Dzisiejsza uroczystość upewnia mnie w przekonaniu, że słowa te są prawdziwe. Duch nie zgasł. Ten duch jest obecny wśród Nas i płonie żywym ogniem”.

Po przemówieniach uroczystego odsłonięcia pomnika w asyście Honorowej WP i OSP z Grochowalska dokonali prof. Stefan Zgliczyński z Panem Andrzejem Jankowskim. Następnie złożono wieńce i kwiaty. Na koniec ks. Paweł Żarkowski dokonał poświęcenia pomnika.

Po uroczystości wszyscy zgromadzeni wspólnie ustawili się przed kościołem do pamiątkowego zdjęcia. Chętni mogli pozostawić swój wpis w księdze pamiątkowej.

Uroczystość została w całości zarejestrowana. Film z tej uroczystości zostanie wkrótce udostępniony w Internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto