Panorama Kamiennej Góry Panorama Kamiennej Góry

Panorama Kamiennej Góry. Pierwsza wzmianka o osadzie, która dała początek miastu, pochodzi z 1249 roku , z dokumentów księcia Bolesława Rogatki (© fot. Tomasz Kołodziej)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Kamiennej Górze zobaczymy piękne zabytki architektury barokowej i neorenesansowej. Czeka na nas także Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, poświęcone rzemiosłu, którego początki sięgają w naszym województwie epoki neolitu.

Dzieje miasta, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się w XIII wieku, zaskakują ciekawostkami nawiązującymi do starożytnej Grecji. Kiedy w połowie XIV wieku Bolko II Świdnicki starał się odbić miasto z rąk czeskich, zastosował "fortel trojański" - jednak zamiast drewnianego konia żołnierze księcia ukryci byli w wozach pełnych siana. Reszta historii wyglądała już podobnie.

Nie jest to koniec odwołań do antyku. Podczas trzeciej wojny śląskiej (1756-1763) nieopodal miasta dochodzi do starcia 40-tysięcznej armii austriackiej z 11 tysiącami Prusaków. Pod "Pruskimi Termopilami" 6 tysięcy z nich ginie albo odnosi rany, a 3 tysiące idą do niewoli.
Warto także wspomnieć o pochodzącym z Kamiennej Góry Karolu Langhansie, znanym architekcie, który wzniósł m.in. Bramę Brandenburską w Berlinie i gmach Opery Wrocławskiej.

Odwiedzając to ulokowane w malowniczej kotlinie miasto, zwróćmy uwagę na jego bogatą architekturę.
Na rynku zobaczymy barokowe kamieniczki z podcieniami z XVIII i XIX wieku. W jednej z nich mieści się Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego. Zgromadzono w nim liczącą ponad 700 eksponatów kolek-cję współczesnej tkaniny artystycznej, tkaniny zabytkowej, przemysłowej oraz stroje ludowe i mieszczańskie. Placówka czynna jest przez cały tydzień. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. Budynek, w któ-rym obecnie mieści się muzeum, przez pewien czas należał do Dolnośląskiej Loży Masońskiej.

Duże wrażenie robi ratusz wzniesiony w stylu neorenesansowym. Ukończoną w 1905 roku budowlę zaprojektowali architekci Richard Gaze i Alfred Bottcher (autorzy m.in. wrocławskiego kościoła św. Augustyna przy ul. Sudeckiej). Z ra-tuszowej wieży roztacza się piękna panorama okolicznych pasm górskich - Kamiennych, Wałbrzyskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

W Kamiennej Górze jest także jeden z sześciu Kościołów Łaski, wybudowanych na mo-cy ugody pomiędzy protestanckim królem Szwecji Karolem XII a katolickim cesarzem rzymsko-niemieckim Józefem I. Budowla pochodzi z XVIII w., dziś mieści się tam katolicka parafia Matki Bożej Różańcowej.
Zajrzyjmy też do Chełmska Śląskiego (15 km od Kamiennej Góry). Wieś zachowała średniowieczny układ urbanistyczny. Atrakcją są barokowe i klasycystyczne kamienice na rynku oraz znanych "Dwunastu Apostołów" - zespół drewnianych domków wybudowanych dla sprowadzonych w 1707 roku rzemieślników czeskich. Do dziś zachowało się 11 z nich.

Jak dojechać

Z Wrocławia do Kamiennej Góry najłatwiej dotrzemy samochodem. Jedziemy autostradą A4 w kierunku Zgorzelca, w Kostomłotach kierujemy się przez Strzegom i Bolków. Podróż zajmie nam około 1 godz. i 40 min. Trasa liczy 97 km. Do Kamiennej Góry warto jednak pojechać przez Wałbrzych - wjeżdżającdo miasta, zobaczymy jego piękną panoramę.

Gdzie zjeść

W restauracji "Pod Kłosem" (ul. Katowicka 3) za zestaw obiadowy (kotlet schabowy z frytkami i surówką) zapłacimy 22 zł. Danie firmowe (kotlet z owocami, befsztyk, gulasz, podawane z ryżem, pieczonymi talarkami z ziemniaków i bukietem jarzyn) - 35 zł.
W lokalu "Karkonosze" porcję obiadową (kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą zasmażaną) zjemy za 25 zł. Specjalnością jest "Zbój" - schab z cebulką, boczkiem i serem, podawany z frytkami i surówkami - za 29 zł.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!