Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sos z borowików: Jak zrobić sos z borowików świeżych? Przepis na sos borowikowy

Przemysław Ziemichód
Sos z borowików: Jak zrobić sos z borowików świeżych? Przepis na sos borowikowy
Sos z borowików: Jak zrobić sos z borowików świeżych? Przepis na sos borowikowy Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Sos z borowików - jak go zrobić? Borowiki to idealny dodatek do jesiennych dań. Najchętniej robimy z nich zupę lub właśnie sos, który możemy użyć jako podstawę gulaszu lub jako składnik wzbogacający zupy, a nawet zwykłe grzanki. Nie wszystkie grzyby nadają się jednakowo dobrze do przygotowania tego sosu. Zobacz, jak uzyskać sos z borowików mrożonych, a jak ze świeżych.

Borowiki to bez wątpienia jedne z najszlachetniejszych grzybów rosnących w polskich lasach. Zbierane jesienią i późnym latem, mogą być suszone, marynowane, zapiekane lub jedzone po usmażeniu. Najchętniej kupujemy je w sklepach spożywczych i na bazarach, lecz nie brakuje osób, które samodzielnie zbierają borowiki, które następnie suszą lub mrożą. Sos borowikowy z mrożonych borowików nie musi wcale odstawać smakiem od tego przygotowanego ze świeżych grzybów. Warunkiem jest jednak, że zamrozimy grzyby odpowiednio przygotowane

Sos z borowików mrożonych - Jak mrozić grzyby

Sos z borowików mrożonych dostarczy smaku do większości naszych ulubionych potraw. Nie zawsze jednak uda nam się przerobić grzyby zanim zdążą się zepsuć. Dlatego tak ważnym jest, aby borowiki odpowiednio wcześnie zamrozić. Nie jest to trudne, istnieje jednak kilka zasad, których musimy przestrzegać:

  • Grzyby muszą być młode i zdrowe
  • Borowiki oczyszczamy przed ich zamrożeniem
  • Grzyby nie mogą być robaczywe
  • Grzyby możemy obgotować przed zamrożeniem. To wydłuża ich trwałość
  • Podziel grzyby na porcje. To zapobiegnie sklejaniu
  • mrożonych grzybów nie trzeba rozmrażać. Możemy od razu przygotować z nich sos.

Sos borowikowy - borowiki duszone w śmietanie - przepis

Przygotowanie sosu z borowików nie musi być czaso- i pracochłonne. Zanim jednak zaczniemy robić sos z borowików, upewnijmy się, że mamy przygotowane wszystkie składniki niezbędne do zrobienia dania. Przed rozpoczęciem gotowania możemy wstępnie pokroić cebulę, pamiętając o tym, że grzyby po umyciu i pokrojeniu szybko tracą teksturę i sprężystość. W przepisie podajemy sposób smażenia grzybów na mieszaninie oliwy i masła znanej z kuchni włoskiej. Sos borowikowy ze świeżych borowików zyska kremowości i charakterystycznego smaku.

Uwaga! jeśli dodamy zbyt dużo, szczególnie gorzkiej w smaku oliwy sos borowikowy zyska nieprzyjemny posmak, który trudno będzie zamaskować. Do gotowego sosu możemy dodać odrobinę cukru, jeśli grzyby będą posiadać goryczkowy posmak. Śmietanę można zastąpić jogurtem greckim lub naturalnym, odbija się to jednak na kremowości i wyrazistości smaku dania. Jeśli chcemy w naturalny sposób podbić smak sosu, dodajmy do niego łyżeczkę sosu sojowego do smaku.

Składniki:

  • 1 kg borowików
  • 1 duża cebula
  • sól
  • sporo świeżo mielonego czarnego pieprzu
  • łyżka oliwyi łyżka masła
  • 200 ml śmietany
  • opcjonalnie natka pietruszki, świeży lub suszony tymianek, sos sojowy

Wykonanie:
Na patelni rozgrzewamy oliwę i masło. Cebulę siekamy drobno i szklimy na tłuszczu. Świeże grzyby oczyszczamy, kroimy w kawałki i wrzucamy na patelnię. Dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu ok 30 min. Doprawiamy sola i pieprzem. Dodajemy śmietanę i mocno podgrzewamy grzyby. Tak przygotowany sos stanowi doskonałą bazę do innych potraw a także do zup, w tym zupy grzybowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto