Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sklepy w Lipnie płacą wysokie stawki za sprzedaż alkoholi

EF
SXC
Do kasy miast i gmin każdego roku wpływają pieniądze z koncesji. Wszystko w ramach w przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Przedsiębiorca, który chce w swoim sklepie sprzedawać alkohol musi najpierw wystąpić do władz miasta o koncesję. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na sklepowe półki lądują piwa, wina lub mocniejsze trunki.

Koszt legalnego sprzedawania alkoholi to przynajmniej 3 tysiące złotych rocznie. Nie opłaca się jednak oszczędzać na koncesji i handlować nielegalnie. Może to skutkować ogromną grzywną nawet do 720 tysięcy złotych i konfiskatą całego towaru. Warunki przyznawania zezwoleń na detaliczną dystrybucję alkoholu określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz uchwały gminne. Te ostatnie regulują na przykład liczbę punktów sprzedaży.

W gminie Skępe rada uchwaliła, że mogą być jedynie 34 punkty dla sprzedaży detalicznej oraz 20 punktów gastronomicznych.

Dla przykładu w mieście Lipnie alkohol do 4 proc. można sprzedawać w 60 punktach, ten mocniejszy powyżej 4 proc. już w 50. Pozwolenie na alkohol może uzyskać także 10 punktów gastronomicznych.

Radni z Bobrownik postanowili, że w gminie będzie 13 punktów na sprzedaż detaliczną, a 4 gastronomiczną.

Zazwyczaj są to bardzo stare uchwały: - Nie przekraczamy limitów - mówi Renata Gołębiewska, sekretarz miasta. - Uchwała pochodzi sprzed kilku lat, ale nie ma większego zapotrzebowania na nowe punkty.

Sprzedaż alkoholu wiąże się także dla przedsiębiorców z odpowiedzialnością finansową. Przedsiębiorca po raz pierwszy ubiegający się o zezwolenie musi uprzednio wpłacić kwotę zależną od rodzaju koncesji, o jaką się stara. Jeśli zamierza sprzedawać wszystkie rodzaje alkoholi, musi wnieść opłatę za każdy z nich. Poza tym, co roku musi również oddawać gminie procent od sprzedaży poszczególnych napojów ponad wyznaczony limit. Gminy wydają trzy typy koncesji na handel detaliczny. Pierwsza (typu A) dotyczy sprzedaży napojów o zawartości alkoholu poniżej 4,5 procent oraz piwa. By ją uzyskać trzeba zapłacić 525 złotych. Druga (typu B) powyżej 4,5 procent, ale nie więcej niż 18 procent (z wyłączeniem piwa) - koszt również 525 złotych. Trzecia (typu C) pozwala na sprzedaż trunków wysokoprocentowych (powyżej 18 procent) i kosztuje 2100 złotych.

Roczny limit dla koncesji typu A i B wynosi 37,500 złotych. Jeżeli przedsiębiorca go przekroczy wnosi opłatę w wysokości 1,4 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. Dla koncesji typu C limit wynosi 77 tys. złotych. W przypadku przekroczenia wnosi opłatę w wysokości 2,7 procent.

Pieniądze z tego tytułu oraz z koncesji w większości przypadków trafiają do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która dysponuje pieniędzmi na różne cele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto