Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipno. Czy dobrze znasz swoje miasto? [zdjęcia]

Maria Oblas
Czy Lipno jest miastem ciekawym? Jaką ma historię? By znaleźć odpowiedź na te pytania, trzeba odbyć spacer, na który zapraszamy.

Z pewnością są miasta piękniejsze, z ciekawszą historią i zabytkami, ale jeśli nawet te w Lipnie są skromniejsze, to i tak warto je poznać, pokazać innym. Wakacje to dobry czas na takie wojaże.

Jak w każdym mieście, tak i w Lipnie centralnym jego miejscem są, oczywiście, rynek i ratusz. Rynek - obecnie plac Dekerta - był niegdyś kwadratowy, obecnie jest prostokątny. Zabudowa jest w większości klasycystyczna, z połowy XIX w. Niestety, wiele domów zniknęło, choćby te, które stały w uliczkach przylegających do rynku.

Na szczęście zachowała się perełka lipnowskiej starówki, czyli ratusz. Wzniesiony został w 1836 roku w stylu późnoklasycystycznym. Pierwotnie budynek posiadał drewnianą wieżę z zegarem. Zwieńczeniem ratusza jest czteroboczna wieżyczka obita dziś blachą i zakończona żeliwną balustradą. Na wierzchołku wieżyczki jest rzeźba aniołka-trębacza z datą 1878, wykonana najprawdopodobniej przez miejscowego blacharza Jerzego Chalupca, będącego ojcem sławnej aktorki Poli Negri.

W mieście znajdziemy kilka domów z pierwszej połowy XIX w. o cechach klasycystycznych. W większości są murowane z cegły, znajdują się przy ulicach: Mickiewicza, Staszica, Rapackiego i Kościuszki. Przy tej ostatniej znajduje się dawny „Hotel Warszawski”, zbudowany w pierwszej połowie XIX w. Jest dość zniszczony, a szkoda, by zniknął zupełnie, bo to jeden z ciekawszych zabytków w Lipnie, który zachował jeszcze czytelny, architektoniczny styl.

Z Lipnem związanych jest wiele znanych ludzi nauki, sztuki i kultury. Należy do nich legendarna Nawojka, która jako pierwsza kobieta ukończyła Akademię Krakowską - dziś jej imię nosi lipnowskie kino. Z Lipna pochodzi również Wincenty Rapacki, słynny aktor, autor sztuk dramatycznych i reżyser. Najsłynniejszą postacią, z którą Lipno jest kojarzone na całym świecie, jest niewątpliwie Pola Negri, która na trwałe zapisała się w historii światowej kinematografii. Tym dwóm historycznym postaciom poświęcone są tablice umieszczone na frontonie Miejskiego Centrum Kultury. Już sama siedziba MCK jest warta obejrzenia, bo tu mieścił się niegdyś lipnowski sejmik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto