Jaskinia Odkrywców i Prochownia ponownie otwarte dla turystów. Podziemną trasę turystyczną na wzgórzu Kadzielnia w Kielcach można zwiedzać od 3 listopada do 15 grudnia. Do jaskini wchodzimy we wtorki i czwartki, w małych grupach, po dokonaniu rezerwacji w Geoparku Kielce. Wstęp jest bezpłatny.

Projekt udostępnienia podziemnej trasy turystycznej na obszarze rezerwatu Kadzielnia realizowany jest od kilku lat. Wiele wskazuje na to, że cała, 120-metrowa trasa, łącząca jaskinię Odkrywców i Prochownię ze Szczeliną, będzie gotowa w połowie przyszłego roku. Turyści wejdą tutaj jeszcze w drugiej połowie stycznia, a od lutego do Szczeliny ponownie wkroczą specjaliści. – Prace mogą potrwać od czterech do pięciu miesięcy - informuje Andrzej Płonka z kieleckiego Geoparku. - Jaskinię trzeba zabezpieczyć i oświetlić, ale przede wszystkim musimy zadbać o jej podłoże. W glinie i błocie nie zaszlibyśmy daleko.

Sprawa połączenia trasą turystyczną trzech spośród dwudziestu sześciu odkrytych i udokumentowanych jaskiń na obszarze rezerwatu Kadzielnia to jedno, a możliwość obcowania z kieleckim kresem to drugie. Od 3 listopada ponownie otwarta jest 70-metrowa trasa łącząca Prochownię z Jaskinią Odkrywców. Na zwiedzanie trzeba się umówić (szczegóły poniżej). Do 15 grudnia w każdy wtorek i czwartek na placyku przed Prochownią oczekuje na nas przewodnik ze Speleoklubu Świętokrzyskiego. Kaski – dostępne na miejscu – są obowiązkowe. Pod ziemię schodzimy w sześcioosobowych grupach. Zwiedzanie jest bezpłatne. Trwa ok. 20 minut.

Ważne dla turystów

Limit osób na jedno wejście – 6,
limit osób na jeden dzień – 36,
terminy wejść: wtorki (w godz. od 12.00 do 14.00) i czwartki (w godz. od 13.00 do 15.00),
średni czas zwiedzania - 20 minut,
rezerwacja telefoniczna - 41 367 66 54, mailowa – geopark.kielce@um.kielce.pl.

Zobacz: Kadzielnia

Codziennie najświeższe informacje z Kielc i regionu na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!