(© d.ł.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma 90 lat. A do tego dużo nowych pomysłów i perspektywę pokonania trudności finansowych, przy wydatnej pomocy miasta i samorządu wojewódzkiego.

Podczas uroczystości obchodów jubileuszu, która miała miejsce w ubiegłą sobotę (15 bm.) w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego, były gratulacje, życzenia, dary i pamiątkowe album, ale przede wszystkim padły ważne i zobowiązujące słowa. - Będziemy się starali, w miarę naszych możliwości, realizować ciekawe przedsięwzięcia, inspirować środowiska, będziemy starali się również, aby goście odwiedzający nasze sandomierskie muzeum wyjeżdżali ukontentowani i żeby chętnie do nas wracali - zadeklarował Paweł Różyło, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

I jest tak w istocie. Do końca lutego przyszłego roku w salach sandomierskiego zamku możemy oglądać niecodzienną wystawę nawiązującą do muzealnego jubileuszu. Pod wymownym tytułem „Dziewięćdziesiąt” kryje się dokładnie 90 eksponatów, pochodzących ze wszystkich muzealnych działów. Co ciekawe, na co dzień przechowywane są w zamkowych magazynach. Światło dzienne ujrzały m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i Włodzimierza Tetmajera. Na wystawie zobaczyć możemy również takie perełki jak kartki pocztowe, których nadawcami są Wisława Szymborska i Witold Gombrowicz.

Sandomierskie muzeum jest w tym roku współorganizatorem I Festiwalu „Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu”. W ramach trwającego blisko dwa miesiące przedsięwzięcia, do 29 października możemy oglądać dwie „wypasione” wystawy w Hotelu Basztowym przy Pl. Poniatowskiego. Urodę i niezwykłość kamienia występującego tylko w jednym miejscu na świecie – u podnóży Gór Świętokrzyskich – ukazuje również kolekcja prac cenionych projektantów, eksponowana w piwnicy filarowej Muzeum Okręgowego. Wystawa w zamku czynna jest w godz. 9.00-16.00.

A czego życzy się 90-latkom? Lepszej kondycji finansowej. W roku jubileuszu muzeum odczuło skutki likwidacji rządowego programu wsparcia „Mecenat”. Środki uzyskiwane od samorządu wojewódzkiego, z powiatu i urzędu miasta są zbyt małe małe w stosunku do potrzeb i kosztów działalności tak dużej instytucji kultury. Urząd Marszałkowski deklaruje pomoc w rozwiązywaniu problemów, zaś władze miasta zapowiadają przejęcie muzeum w 2014 roku.

Zobacz: Zamek Królewski w Sandomierzu


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!