Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 procent policjantów z Lipna było na zwolnieniach. Wracają do pracy

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie na zwolnieniach lekarskich przebywało ok. 70 proc. funkcjonariuszy. Ciągłość służby została zachowana i mieszkańcy powiatu lipnowskiego nie musieli obawiać się o bezpieczeństwo.

Z niepokojem śledziliśmy protest policjantów. Wszak oni dbają o zapewnienie bezpieczeństwa statystycznemu Kowalskiemu. Aż strach pomyśleć do czego mogłoby dojść, gdyby ich zabrakło. W ubiegły czwartek, 8 listopada, podpisaniem porozumienia zakończyła się akcja protestacyjna policjantów. Polegała ona na tym, że funkcjonariusze masowo przebywali na zwolnieniach lekarskich. Nie inaczej było w Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie, gdyż lipnowscy policjanci postanowili się solidaryzować z kolegami z innych jednostek w kraju. W myśl zasady, że w jedności siła.

- Policjantom kończą się już zwolnienia lekarskie i wracają do służby – informuje asp. szt. Piotr Kołodziejski, przewodniczący Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przy Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie. – Na przełomie października i listopada absencja wynosiła około 70 proc. Jednak ciągłość służby została zachowana, a co za tym idzie i bezpieczeństwo. Policjanci postanowili zadbać o swoje zdrowie. Nie należały do rzadkości przypadki, kiedy szli do pracy pomimo tego, że źle się czuli. Tym razem postąpili inaczej. Na pierwszym miejscu postawili swoje zdrowie, a warto zauważyć, że rozpoczął się sezon przeziębień. Najpierw mieliśmy wyjątkowo ciepłą jesień, a potem przyszło gwałtowne ochłodzenie. To w połączeniu z codziennym stresem i przemęczeniem zrobiło swoje. Wielu policjantów zachorowało.

Doszli do porozumienia

Porozumienie zakłada, że od 1 stycznia przyszłego roku funkcjonariusze służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji otrzymają podwyżkę w wysokości 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo zrezygnowało też z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Ponadto funkcjonariusze zyskają prawo do pełnopłatnych nadgodzin. Ich wymiar czasu służby to 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Do tej pory za nadgodziny mogli wziąć jedynie wolne.

Uprawnienia emerytalne były prawdziwą kością niezgody. Nowe regulacje obowiązywały od 1 stycznia 2013 r. i zakładały, że emerytura mundurowa będzie przysługiwać tym policjantom, którzy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Jak ktoś rozpoczął służbę w wieku 20 lat, to „zyskiwał” dodatkowych 10 lat. Ministerstwo zrezygnowało z wymogu ukończenia 55 lat. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2019 r.

Policjanci z powodzeniem zawalczyli o swoje prawa. Jednak nie wszystkie grupy zawodowe potrafią tak się zjednoczyć, by coś osiągnąć.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 70 procent policjantów z Lipna było na zwolnieniach. Wracają do pracy - Gazeta Pomorska

Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto